Spring elections - the results

This year’s spring elections were all about choosing your academic and democratic representatives for 2020-21, and we’re delighted to announce the results.

  • Democratic Procedures Committee

There were 10 candidates in this election, with nine places to fill.

Your new Democratic Procedures Committee is:

Hamza Nouman
Adwait Ashok Kandelwal 
Arielle Torres 
Jessica Vassena 
Mohammad Aljamal 
Joanne Rees 
Ira Noordermeer 
Kieran Lancaster 
Re-open Nominations 

  • Elections Committee

There were six candidates in this election, with seven places to fill.

Your new Elections Committee is:

Ritika Gupta 
George Sullivan 
Jessica Vassena 
Luwa Adebanjo 
Thomas Lagan 
Re-open Nominations 
Re-open Nominations

  • Scrutiny Panel

There were four candidates in this election, with five places to fill.

Your new Scrutiny Panel is:

Amelia Hacon 
Jack Hu 
Muhammad Ali 
Robyn Walford 
Re-open Nominations

Any posts listed as Re-open Nominations will be re-opened to the student body in a future bye-election.

  • Education Network positions

Here are your new Education Reps and Faculty Reps. The results are broken down by faculty.

  • Faculty of Arts

UG Faculty Rep Arts: Brad Ewles

PGR Faculty Rep Arts: No candidates – gone to bye-election term 1

School of English Studies Education Rep: Lilith Hudson

Department of History Education Rep: Emily Lord

Department of Classics and Archaeology (Classics) Education Rep: Henrietta Brew-Riverson

Department of Classics and Archaeology (Archaeology) Education Rep: No candidates – gone to bye-election term 1

Department of Philosophy Education Rep: Grace Biglin

Department of Music Education Rep: No candidates – gone to bye-election term 1

Department of Theology and Religious Studies Education Rep: Francis Adam 

Department of American and Canadian Studies Education Rep: No candidates – gone to bye-election term 1

Department of Culture, Media and Visual Studies (Art History) Education Rep: No candidates – gone to bye-election term 1

Department of Culture, Media and Visual Studies (Culture, Film and Media) Education Rep: No candidates – gone to bye-election term 1

Department of Modern Languages (French and Francophone Studies) Education Rep: Grace Whitaker 

Department of Modern Languages (German Studies) Education Rep: No candidates – gone to bye-election term 1

Department of Modern Languages (Spanish, Portuguese and Latin American Studies) Education Rep: Withdrawn – gone to bye-election term 1

Department of Modern Languages (Russian and Slavonic Studies) Education Rep: Jessica Vassena

  • Faculty of Engineering

UG Faculty Rep Engineering: Abdel Shoeib

PGR Faculty Rep Engineering: Olamide Eso

Department of Architecture and Built Environment Education Rep: Kaan Sinan Gun

Department of Chemical and Environmental Engineering Education Rep: Benjamin Wells

Department of Civil Engineering Education Rep: No candidates – gone to bye-election term 1

Department of Electrical and Electronic Engineering Education Rep: No candidates – gone to bye-election term 1

Department of Mechanical, Materials and Manufacturing Engineering Education Rep: No candidates – gone to bye-election term 1

  • Faculty of Medicine and Health Sciences

UG Faculty Rep MHS (Clinical): Withdrawn – gone to bye-election term 1

UG Faculty Rep MHS (Non-Clinical): B. Klaud Francheska

PGR Faculty Rep MHS Education Rep: No votes cast – gone to bye-election term 1

School of Life Sciences (Neuroscience) Education Rep: Latifa Nsouli

School of Life Science (Biochemistry) Education Rep: Artem Chuiko

School of Life Sciences (Biology) Education Rep: Georgia Cash 

School of Medicine (Pre-Clinical) Education Rep: No candidates – gone to bye-election term 1

School of Medicine (Clinical) Education Rep: Issy Walker

Division of Medical Sciences (MPT) Education Rep: Jessica Sanders

School of Veterinary Medicine and Science (Pre-Clinical) Education Rep: No candidates – gone to bye-election term 1

School of Veterinary Medicine and Science (Clinical) Education Rep: No candidates – gone to bye-election term 1

Division of Midwifery Education Rep: No candidates – gone to bye-election term 1

Division of Nursing (Derby) Education Rep: No candidates – gone to bye-election term 1

Division of Nursing (Nottinghamshire) (Clinical) Education Rep: No candidates – gone to bye-election term 1

Division of Nursing (Nottinghamshire) (Taught) Education Rep: No candidates – gone to bye-election term 1

Division of Physiotherapy & Sports Rehabilitation Education Rep: No candidates – gone to bye-election term 1

  • Faculty of Science

UG Faculty Rep Science: No candidates – gone to bye-election term 1

PGR Faculty Rep Science: Steven Gibney

School of Biosciences Education Rep: Ashmiza Shaikh

School of Chemistry Education Rep: Iona Hanson

School of Computer Science Education Rep: Joshua Marland

School of Mathematical Sciences Education Rep: Re-open nominations won – gone to bye-election term 1

School of Pharmacy Education Rep: Kene’h Oweh

School of Physics and Astronomy Education Rep: Ben Potter

School of Psychology Education Rep: Botond Farago

Natural Sciences Education Rep: Diya Nakrani

  • Faculty of Social Sciences

UG Faculty Rep Social Sciences: Katie Ward

PGR Faculty Rep Social Sciences: Tiago Machado Costa

School of Economics Education Rep: Eric Presset 

School of Education, Education Rep: Lucy Barrowclough

School of Geography Education Rep: George Buttery

School of Law Education Rep: Lakshya Mittal

Nottingham University Business School Education Rep: Adwait Khandelwal

School of Politics and International Relations Education Rep: Anna Bulcock

School of Sociology and Social Policy Education Rep: Robyn Bennetto 

Please note: any vacant positions will be run as part of a bye-election in the first Elections Period of the academic year. This will include: 

  • Bye-elections of any vacant posts

  • All postgraduate taught research reps 

  • Foundation engineering and the physical sciences Education Rep position

Thanks to everyone who voted, and a huge congratulations to all the winners! 

 

Contact Details


Students' Union
Portland Building
University Park
Nottingham
NG7 2RD
Opening hours

Tel : 0115 846 8800

9am - 5pm
Monday to Friday


Twitter