Education Reps

You are here: Home >

What is an Education Rep?

Your Education Rep is elected to lead and support all the undergraduate Course Reps in your school, department or division, collaborating with them on campaigns to make positive changes to your academic experience. They also represent all Undergraduates on their school/department/division's Teaching and Learning Committee and serve as an essential link between students and your Education Officer and relevant SU staff. 

In total we have 47 Education Rep positions, one for each academic school/department/division across the University.

If you are a Course Rep and you can't get in touch with your Education Rep, or you currently don't have one drop us an email for advice.

Your 2019/20 Reps (by Faculty):

Please note that these are the elected Education Representatives for the next Academic Year (2019.20). Should your Department/School's position say 'VACANT' this means that we will be running a by-election soon. 
The next By-election nominations period will be running in Term one, October 2019.

Faculty of Arts:

                       

American and Canadian Studies

Sam Byrne 

Classics and Archaeology (Archaeology)

             Aoife Cleland        

Classics and Archaeology       (Classics)

               Cassie Mason 

 

 

 

 

 

    

Culture, Media and Visual Studies (Art History)

VACANT- By-Elections open October 2019

Culture, Media and Visual Studies (CFM)
 

Melania Burlacu
 

German Studies (Modern Languages)
 

VACANT- By-Elections open October 2019

   

 

 

 

 

 

French and  Francophone Studies (Modern Languages)
 

Imogen Swaffer

Spanish, Portugese and Latin American Studies (Modern Languages)

 Sveva Raschella         

Russian and Slavonic Studies (Modern Languages)
 

  Jessica Vassena  

  

 

 

 

 

 

 

English

Harriet Swift

History

  Molly Nicholson           

Music

 Zoe Nendick      

     

 

 

 

Philosophy

 

VACANT
 

Theology and Religious Studies

Azila Hussain

     

 

 

 

 

Faculty of Engineering:

Architecture and Built Environment

Ryan Williams

Chemical and Environmental Engineering (CEE)

 Eleri Murphy   

Civil Engineering

               Christina Dunn 

 

 

 

 

 

 

Electrical and Electronic Engineering

Abdullah Alkattan

Foundation Engineering

             Millie Jones        

Mechanical, Materials and Manufacturing Engineering (M3)

               Steven El-Hoyek 

 

 

 

 

 

 

 

Faculty of Medicine and Health Sciences:

        

Biochemistry (Life Sciences)

Sarah Motteram

Biology (Life Sciences)

Georgia Cash

Neuroscience (Life Sciences)

Surya Manivarmane

 

 

 

 

Medicine & GEM (Pre-Clinical)

 

Issy Walker

Medicine & GEM (Clinical)


 

Laura Owler

Medical Physiology and Theraputics (Medical Sciences)

Dahlia Amin
 

 

 

 

 

 

 

Midwifery (Health Sciences)

 

Beatrice Bennett

Natural Sciences


 

Kd Bhardwaj

Nursing Nottingham-Academic (Health Sciences)

Eleanor Hunt

 

 

 

 

 

 

               

Nursing Nottingham-Clinical (Health Sciences)
 

Virginia Alice Charlesworth

Physiotherapy & Sports Rehabilitation Therapy (Health Sciences)

Benjamin Shannon

Veterinary Medicine and Science (Pre-Clinical)
 

Liam Fahey

 

 

 

 

 

 

Veterinary Medicine and Science (Clinical)

Millie Holdsworth

 

 

 

 

 

 

Faculty of Science:

Biosciences

Nemira Zilinskaite

Chemistry

Iona Hanson

Computer Science

Jack Adams

 

 

 

 

Mathematical Sciences

Dan Bateman

Pharmacy (joint)

Catherine Haley and Avani Soin

Physics & Astronomy

John Leyden

 

 

 

 

Psychology

Ifigenia Constantinou

 

 

 

 

Faculty of Social Sciences:

      

Business (NUBS)

Mustali Jamali

Economics

Alyssia Meek Rose

Education

VACANT- Will go to by-election October 2019

 

 

 

 

Geography

 

Georgina Miller

Law

 

Nayiri Houldsworth

Politics & International Relations

Maria Chatzitheodorou

 

 

 

 

 

Sociology & Social Policy

VACANT- Will go to by-election October 2019